Aktuálně

Pravidelně vás informujeme o aktivitách ARI a dění ve veřejné infrastruktuře nejen v ČR.

O asociaci

ARI je think-tank pro veřejnou infrastrukturu ČR. Sjednocuje a prosazuje dobrou mezinárodní praxi.

Výhody členství

Zprávy

PPP projekt dostavby dálnice D4 získal další mezinárodní ocenění

  • 22. 3. 2022
  • Zpráva

Tuzemský PPP projekt konsorcia Via Salis, který zahrnuje podobu, financování, dostavbu a provozování dálnice D4, obdržel cenu European Transport Deal of the Year v hodnocení IJGlobal Awards 2021. Uznávané ocenění každoročně uděluje mezinárodní poradenská a analytická společnost IJGlobal nejlepším investičním projektům v oblasti infrastruktury. Pro projekt Via Salis je to již druhé významné mezinárodní ocenění po PFI Awards, udělované nejvýraznějším světovým počinům v oblasti projektového financování.

„Těší nás, že společný projekt Via Salis a českého ministerstva dopravy zaujal v mezinárodním měřítku už v době, kdy probíhaly převážně přípravné práce. S počátkem jara se stavba D4 rozjíždí na plno a my jsme připraveni na úspěšnou realizaci projektu,“ říká generální ředitel Via Salis a managing director Vinci Highways v ČR Christian Biegert.

K tomu dodává Martin Janeček, ředitel Odboru liniových staveb a silničního správního úřadu na Ministerstvu dopravy ČR: „Také Ministerstvo dopravy hodnotí dosavadní průběh projektu, zejména v soutěžní fázi, jako úspěšný. To nám umožňuje uvažovat o případné realizaci dalšího projektu.“

Pro Českou republiku jde o průkopnický projekt, který může podnítit řadu dalších podobných aktivit, což z něj činí důstojného vítěze IJGlobal European Transport Deal of the Year, uvedla pořádající společnost. „Bylo zajímavé sledovat soutěž konsorcií, která se ucházela o zajímavý obchod. A pozorovat vítězný tým pod vedením Vinci Concessions, který dokázal přijít s dobrou kombinací místních a mezinárodních financujících institucí. Kromě toho bude dálnice postavena udržitelným způsobem, zlepší regionální dopravní podmínky a plynulost provozu, což bude mít efekt na snížení rizika dopravních komplikací a znečištění životního prostředí,“ komentuje volbu vítěze Angus Leslie Melville, editorial director IJGlobal.

Projekt PPP dálnice D4 ve veřejné soutěži vyhrálo sdružení Via Salis francouzských firem Vinci Highways, Vinci Concessions, a Meridiam. Investice zahrnuje dostavbu 32 kilometrů dálnice D4 z Příbrami do Písku a modernizaci dalších 16 kilometrů již zprovozněných navazujících úseků. Stavba má být podle smlouvy hotova v prosinci 2024 a dalších 25 let bude konsorcium dálnici provozovat.

Koncern Vinci se významným způsobem podílí jak na stavbě, tak i provozu. Meridiam se spolupodílí na řízení a financování projektu. Společně za sebou mají projekty jako například stavbu dálnice R1 na Slovensku, informovaly uvedené firmy.

Zhotovitelem stavebních prací je společnost Divia stavební ze skupiny Eurovia CS, která je součástí Vinci Group. Vlastní provozování dálnice D4 pak zajistí Vinci Highways, která má zkušenosti se správou sítě 4000 kilometrů silnic po celém světě.

Za období od prvního poklepání základního kamene již na D4 proběhla velká část přípravných a průzkumných prací, například archeologické, pyrotechnické, hydrogeologické a další průzkumy. V rámci ochrany přírody bylo instalováno 16 kilometrů speciálních bariér pro obojživelníky. Probíhá také pasportizace komunikací a budov v okolí stavby, proběhly skrývky ornice a byly vytýčeny inženýrské sítě. Aktuálně se po zimní sezoně rozjíždějí vlastní stavební práce.

Zdroj: systemylogistiky.cz