Aktuálně

Pravidelně vás informujeme o aktivitách ARI a dění ve veřejné infrastruktuře nejen v ČR.

O asociaci

ARI je think-tank pro veřejnou infrastrukturu ČR. Sjednocuje a prosazuje dobrou mezinárodní praxi.

Výhody členství

Zprávy

Ministr Kupka se sešel se svým německým protějškem, řešili dopravní stavby i předsednictví EU

Vysokorychlostní spojení Prahy s Drážďany, české předsednictví v Radě EU nebo čistá mobilita. Nejen o tom jednali český ministr dopravy Martin Kupka a jeho německý protějšek Volker Wissing. Německo patří mezi nejdůležitější mezinárodní partnery českého Ministerstva dopravy a dialog s ním je důležitý také pro řadu dopravních staveb.

„Pečlivé budování vztahů s německým Ministerstvem pro digitální záležitosti a dopravu se opakovaně vyplatilo jak v bilaterální oblasti, tak i na evropské úrovni. Strategické partnerství mezi ČR a Německem se odráží také v přeshraničních dopravních projektech, mezi nimiž hraje hlavní roli vysokorychlostní spojení Praha – Drážďany. Připravenost České republiky intenzivně komunikovat s Německem je důležitá rovněž pro nadcházející české předsednictví v Radě EU, říkáministr dopravy Martin Kupka.

Oba ministři spolu debatovali o dlouholetých přeshraničních dopravních projektech, kde patří tradičně k těm hlavním a zásadním ty železniční. Mezi nimi dominuje Via Vindobona, která spojuje Berlín s Prahou a Vídní a jejíž součástí je také vysokorychlostní spojení Prahy s Drážďany. Kromě toho se oba šéfové resortu dopravy bavili i o železničním propojení české metropole s Mnichovem a Norimberkem.

Na stole byla také silniční témata, konkrétně trasa z Prahy do Karlových Varů a bavorského Bayreuthu nebo spojení Prahy s Chomutovem a Chemnitzem.

Důležitým bodem jednání byly priority nastupujícího českého předsednictví v Radě EU, kde oba ministři řešili například dopravní část balíčku Fit for 55 nebo revizi nařízení TEN-T. Český šéf resortu pak pozval svého německého kolegu na neformální zasedání Rady ministrů zodpovědných za oblast dopravy, které se uskuteční v říjnu v Praze.

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Zajímá vás téma
Vysokorychlostní tratě (VRT)?