Aktuálně

Pravidelně vás informujeme o aktivitách ARI a dění ve veřejné infrastruktuře nejen v ČR.

O asociaci

ARI je think-tank pro veřejnou infrastrukturu ČR. Sjednocuje a prosazuje dobrou mezinárodní praxi.

Výhody členství

Zprávy

Firma DTVS vyrobila první českou výhybku vhodnou pro vysokorychlostní tratě

Prostějov – Společnost DT – Výhybkárna a strojírna (DTVS), která se v Prostějově specializuje na výrobu železničních a tramvajových výhybek, vyrobila první českou výhybku určenou pro vysokorychlostní železniční tratě. Výhybka umožní jízdu vlaků v přímém směru rychlostí až 350 kilometrů za hodinu a při přejíždění na jinou kolej 230 kilometrů za hodinu. Vysokorychlostní železniční trať má vést například mezi Ostravou a Prosenicemi u Přerova. Stavba tohoto 65 kilometrů dlouhého úseku si vyžádá investici 60 až 80 miliard korun. Začít má v roce 2026 a zabrat šest let. Podílet by se na ní podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) měli výrazně tuzemští dodavatelé.

Nová výhybka měří na délku 180 metrů a její konstrukce je upravena tak, aby mohla být použita na vysokorychlostních tratích. “Naše výhybky, výhybkové konstrukce či jejich komponenty si našly cestu již do více než 30 zemí světa. Dnes prezentovaná výhybka je konkrétním výsledkem našeho dlouholetého úsilí připravit a nabídnout produkt konkurenceschopné technické úrovně s potřebnou přidanou hodnotou vytvořený v ČR,” řekl novinářům generální ředitel DTVS Marek Smolka. Odhadl, že jen na úseku vysokorychlostní trati mezi stanicí Prosenicemi a Ostravou bude zapotřebí položit “vyšší desítky” výhybek.

Výhybky firmy DTVS už nyní podle Smolky nacházejí uplatnění i na koridorových tratích Správy železnic, kde pomáhají zrychlit provoz vlaků. V roce 2007 byla ve stanici Poříčany instalována výhybka, která umožnila jízdu do odbočného směru rychlostí 130 kilometrů za hodinu. Ještě o 30 kilometrů za hodinu rychleji mohou vlaky čtyři roky jezdit do odbočky přes dvojici výhybek ve stanici Prosenice. Dnes prezentovaná vysokorychlostní výhybka by měla být položena na některé z modernizovaných tratí, firma díky tomu získá důležitou referenci.

Budování vysokorychlostních tratí je podle generální ředitelky Asociace podniků železničního průmyslu ČR Marie Vopálenské příležitostí, jak podpořit tuzemský železniční průmysl. “Podobně, jako postupují při výstavbě vysokorychlostních tratí jiné země a jak je tomu například v odvětví jaderné energetiky, i zde by měl český průmysl dostat možnost podílet se na subdodávkách komponentů alespoň v rozsahu 60 až 70 procent,” uvedla.

Podle Kupky už odborníci v tuzemsku projektují stovky kilometrů budoucích úseků vysokorychlostních tratí. “Proto je potřeba, abychom byli připraveni na jejich zprovoznění po všech stránkách. To je příležitostí i pro český železniční průmysl, který má bohatou tradici a současně je konkurenceschopný i na světových trzích,” řekl Kupka.

Společnost DTVS před dvěma roky zahájila v Prostějově stavbu haly s technologií na lisování konců železničních jazyků dlouhých až 70 metrů, což jsou pohyblivé části výhybek sloužící ke změně směru vlaku. Investice spolu s instalací nových výhybek na tuzemské železnici podle Smolky zvýší konkurenceschopnost firmy v tuzemsku i na zahraničních trzích.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Zajímá vás téma
PPP pro veřejnou infrastrukturu?