Aktuálně

Pravidelně vás informujeme o aktivitách ARI a dění ve veřejné infrastruktuře nejen v ČR.

O asociaci

ARI je think-tank pro veřejnou infrastrukturu ČR. Sjednocuje a prosazuje dobrou mezinárodní praxi.

Výhody členství

Zprávy

Česká republika se chce inspirovat mezinárodní praxí

Výstavba vysokorychlostních železničních tratí v České republice či nové železniční spojení pražského centra s letištěm se mohou inspirovat i britským modelem. Zástupci úspěšných britských projektů železniční infrastruktury prezentovali své zkušenosti na konferenci, kterou pořádalo britské velvyslanectví v Praze, UKTI a Asociace pro rozvoj infrastruktury (ARI) ve spolupráci s Ministerstvem dopravy ČR.

Experti a další účastníci konference doporučují inspirovat se na železnicích úspěšnými zahraničními PPP projekty. Je to cesta, jak získat zkušenosti, znalosti i technologie a zároveň u zakázek tlačit na dlouhodobou kvalitu a odpovědnost. Využití modelu PPP při realizaci projektů dopravní infrastruktury podporuje také ministr dopravy ČR Dan Ťok. “V minulosti proběhlo několik úvah na stavbu dopravní infrastruktury pomocí PPP modelu, stát se však k tomu nikdy neodhodlal. Přitom tento systém může pomoci s rychlejší dostavbou základní dopravní sítě,” uvedl. Na konferenci byla řeč nejen o vybraných železničních projektech britských investorů, ale i o výzvách v oblasti železniční infrastruktury České republiky. Jmenovitě se jednalo o záměr nového železničního spojení centra Prahy s letištěm a také o strategii budování vysokorychlostních železničních tratí. Velká Británie vzorem pro implementaci principů PPP

Velká Británie, považovaná za kolébku projektů PPP (Partnerství veřejného a soukromého sektoru), je evropským lídrem v této oblasti a její úspěšnou praxi lze využít i v českých podmínkách. “Co se týká praktických zkušeností, mají britské firmy české veřejné infrastruktuře co nabídnout. Na železnici může být důkazem třeba největší evropský stavební projekt Crossrail nebo projekt na vybudování vysokorychlostní železniční tratě z Londýna do Manchesteru a Leedsu pod názvem HS2,” vyjmenovala příklady úspěšných britských projektů Jan Thompson, britská velvyslankyně v ČR.

“Naši projektanti, inženýři a stavební dodavatelé jsou schopni odvést kvalitní práci na světové úrovni, to, kde značně selháváme, je způsob a kvalita přípravy veřejného zadávání a řízení smluvních vztahů na straně veřejných zadavatelů. Britská praxe nás musí inspirovat moderními způsoby zadávání, jako je PPP, kde investoři, projektanti i dodavatelé jsou společně zainteresováni na kvalitě konečného řešení a táhnou za jeden provaz,” okomentoval Tomáš Janeba, prezident ARI, současné problémy některých velkých staveb.

Zdroj: http://www.mdcr.cz

Zajímá vás téma
PPP pro veřejnou infrastrukturu?