Aktuálně

Pravidelně vás informujeme o aktivitách ARI a dění ve veřejné infrastruktuře nejen v ČR.

O asociaci

ARI je think-tank pro veřejnou infrastrukturu ČR. Sjednocuje a prosazuje dobrou mezinárodní praxi.

Výhody členství

Tiskové zprávy

Standardy FIDIC mají nastavit transparentní pravidla ve výstavbě v ČR

  • 29. 9. 2015
  • Tisková zpráva

ARI: Správné užívání standardů FIDIC v ČR má nastavit transparentní pravidla ve výstavbě, odstranit některé komplikace ve výběrových řízeních a zavést standardní průběh realizace. Na dnešní konferenci, kterou pořádala Asociace pro rozvoj infrastruktury ve spolupráci s Českou asociací konzultačních Inženýrů, byl představen nový překlad Červené a Žluté knihy FIDIC, včetně zvláštních obchodních podmínek a Komentáře k oběma knihám.

Tlak na standardizaci smluvních vztahů

Z atmosféry na konferenci bylo zřejmé, že její účastníky spojuje skutečný zájem pomoci narovnat nejednotné smluvní prostředí českého stavebnictví. Ke standardizaci smluvních vztahů veřejných zakázek došlo ve všech vyspělých zemích světa, kde byl výsledný standard vždy výsledkem diskuze zástupců všech účastníků výstavbových projektů za spolupráce se špičkovými experty z praxe. Nový překlad Červené a Žluté knihy FIDIC usnadní transparentní a správné užívání standardů FIDIC ve stavebnictví. ŘSD a SFDI představilo vizi při zavádění těchto standardů v rezortu dopravy.

Na konferenci byla řeč nejen o standardizovaných smlouvách ve stavebnictví, ale i o pohledu na změny díla (variace) a další běžné a nutné smluvní mechanismy v českých poměrech. Současný nesprávný výklad zákona o veřejných zakázkách vede k dodatečným výběrovým řízením, která v konečném důsledku prodražují celou zakázku a škodí české ekonomice.

Pohled zahraničních expertů na užívání standardů FIDIC 

V zahraničí je FIDIC považován za flexibilní a univerzální pro všechny druhy stavebních prací a technologií, jak pro pozemní stavby, práce malého rozsahu, tak i pro velké investiční celky a infrastrukturní projekty. Smlouvy FIDIC jsou dobrým základem pro úspěšné projekty říká Svend Poulsen, předseda komise pro aktualizaci vzorů FIDIC.

Česká republika je na dobré cestě k nastavení normálních pravidel pro zadávání a řízení infrastrukturních projektů“ okomentoval Tomáš Janeba, prezident ARI, současnou problematiku užívání standardů FIDIC.

TZ ke stažení