Aktuálně

Pravidelně vás informujeme o aktivitách ARI a dění ve veřejné infrastruktuře nejen v ČR.

O asociaci

ARI je think-tank pro veřejnou infrastrukturu ČR. Sjednocuje a prosazuje dobrou mezinárodní praxi.

Výhody členství

Akce

Konference ARI: Co přinese Národní investiční plán – Soukromé financování veřejné infrastruktury zejména ve zdravotnictví, sociálních službách a dopravě

Asociace pro rozvoj infrastruktury (ARI) ve spolupráci s Evropskou investiční bankou (EIB), Global Infrastructure Hub (GIH) a Ministerstvem pro místní rozvoj (MMR ČR) a pod záštitou Asociace krajů ČR (AKČR) a Svazu měst a obcí ČR (SMOČR) si Vás dovoluje pozvat na konferenci na téma: Co přinese Národní investiční plán: Soukromé financování veřejné infrastruktury zejména ve zdravotnictví, sociálních službách a dopravě.

První ze série tematicky zaměřených panelových debat o vizích připravovaného Národního investičního plánu.Dozvíte se, jaké výzvy Vás čekají, jak taková budoucnost může vypadat a co můžete udělat pro své projekty, aby byly úspěšné a financovatelné.

Uslyšíte odpovědi, uvidíte možnosti, budete inspirováni

 • Co nastane po roce 2020, kdy se značně sníží výše financování z dotačních fondů EU? 
 • Jaké jsou vize vlády o Národním investičním plánu? Jak stát podpoří investice do  infrastruktury krajů a měst?
 • Proč moderní zdravotní péče vyžaduje moderní infrastrukturu a proč nám stávající nemocnice už nestačí?
 • Proč může soukromé financování dodat lepší a efektivnější veřejnou infrastrukturu – zkušenosti ze zahraničí.
 • Co mohou udělat kraje a statutární města, aby zajistily své investiční potřeby?

Na konferenci vystoupí:

 • Andrej Babiš, předseda vlády ČR 
 • Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj
 • Martin Půta, hejtman Libereckého kraje, předseda komise AKČR pro dopravu
 • Jiří Čunek, senátor a hejtman Zlínského kraje
 • Pavol Kováčik, nový generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic
 • Steven Burgess, Evropská investiční banka
 • Prof. Lennart Persson, stratég koncepce Nové Karolinské Univerzitní Nemocnice ve Stockholmu, Švédsko
 • Dita Chrastilová, CFO, SeneCura, Rakousko
 • David Delgado Romero, Meridiam, Partner & Director CEE, a
 • další přední experti z řad bankéřů a poradců.
 

Partneři akce

EIB
Valbek EU
Sudop Group
SeneCura

„Očekávané omezení evropských dotačních prostředků jednoznačně znamená, že širší účast soukromého sektoru a soukromého financování veřejné infrastruktury budou v Česku nevyhnutelné. Ve vyspělých evropských státech jsou PPP projekty běžnou praxí. V posledních pěti letech zrealizovalo 22 členských zemí EU alespoň jeden PPP projekt. Německo a Nizozemí využívají soukromého kapitálu k výstavbě své stěžejní infrastruktury, projekty PPP realizuje i Slovensko. Dosavadní situace v České republice ale za vyspělým světem zaostává,“ říká Tomáš Janeba.

„Musíme se připravit na nutnost filtrovat investiční potřeby veřejných subjektů primárně optikou, zda daný projekt není možné realizovat z privátních zdrojů,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

„Za posledních několik desetiletí se zdravotnictví výrazně změnilo. Dříve se o pacienty pečovalo, dnes se pacienti ve většině případů úspěšně léčí. Technologické změny přicházejí každý den, máme dokonalejší léky a postupy léčby, ale bohužel naše nemocnice zůstávají stejné, postavené podle konceptů 50 let a více staré. Přitom důležité je uvědomit si, že nemocnice, tak jak byly navrženy a postaveny nám definují, jak můžeme pacienty léčit. Moderní péče, aby byla efektivní, potřebuje nové moderní nemocnice, které ji umožní“, řekl profesor Lennart Persson, stratég koncepce Nové Karolinské Univerzitní Nemocnice ve Stockholmu, otevřené v roce 2016 jako nejmodernější nemocnice v Evropě.

„Podle všech evropských studií se počet osob vyžadujících pobytovou péči znásobí během několika málo let, to znamená, že ani při podpoře domácí péče tato nebude schopná nárůst potřebných kapacit pokrýt. Je třeba také zvážit rostoucí počet osob trpící demencí. Co se daří v Rakousku, bychom rádi nabídli v ČR jako partnerství. Partnerství státu, samosprávy a soukromého sektoru,“ říká Dita Chrastilová, CFO skupiny SeneCura.

K této akci nemáme zatím žádná související stanoviska.

Zajímá vás téma
Národní investiční plán (NIP)?

Zajímá vás téma
PPP pro veřejnou infrastrukturu?